5 cech skutecznego portfolio

Portfolio to przepustka do zupełnie nowej jakości życia. Z nową pracą przychodzą nowe wyzwania, większe pieniądze oraz nowi przyjaciele. Warto choćby zacząć nad nim pracować.

Swoje pierwsze portfolio tworzyłem kilka miesięcy. Było to związane z nieznajomością programów oraz samej koncepcji tej formy przedstawiania swojego dorobku. Problemem także była właśnie brak prac, które mogłem umieścić w portfolio. Również przeżywasz podobne rozterki? Nie martw się, wszystkiego da się nauczyć lub sprytnie obejść.

Praca nad portfolio zmusiła mnie do zdobycia wiedzy. Będąc perfekcjonistą tylko przez moment zachwycałem się efektem swojej pracy. Zaraz potem robić wszystko od nowa. Dążenie do mistrzostwa jest męczące.

Serię wpisów o budowaniu portfolio rozpoczynam od przedstawienia według mnie 6 najważniejszych cech, które gwarantują sukces twórcy portfolio.

Oto 6 cech skutecznego portfolio

Skup się na korzyściach swojego odbiorcy

Twoją grupą docelową są właściciele firm lub osoby zajmujące się rekrutacją. Wraz z wielkością firmy grupa docelowa będzie coraz większa. Zdarza się, że w korporacji portfolio ocenia zespół grafików łącznie z dyrektorem artystycznych. Stresujące prawda? Cóż, takie życie bywa i dlatego warto być najlepszym!

Portfolio ma pokazać nie tylko Twoje dotychczasowe realizacje. To tylko podstawowa funkcja. Ma przede wszystkim prezentować jakie korzyści przyniesiesz firmie, gdy zostaniesz zatrudniony. Weźmy na przykład umiejętność rysunku. Nie wskazane jest umieszczanie aktów oraz martwych natur, które zostały stworzone w czasie studiów. Za to warto pokazać, że umiesz rysować. Czy szkicujesz logo, zanim jest ostatecznie przygotujesz w programie graficznym? Świetnie! Pokaż to w portfolio. A może układ strony internetowej również najpierw przygotowujesz na papierze? Również to zaprezentuj w swoim portfolio.

Jakie jeszcze mogą być korzyści dla Twojego przyszłego pracodawcy? Weźmy na przykład rzeczy, które robisz nieprofesjonalnie, tak dla siebie…

W portfolio nie ma prac, które źle o Tobie świadczą

 

Twoje prace pokazujesz w kontekście

 

 Zaprezentuj swoją osobowość

 

Nie przesadzaj z ilością stron

 

To dla mnie podstawa. Minimalnie zadowalające portfolio to po prostu ładnie ułożone prace w dokumencie PDF.

Postaw na jakość.

[jpshare]

Czytaj więcej...

Co sobotę szczodre podsumowanie tygodnia